Błędne Skały

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jedna z najciekawszych części Gór Stołowych, do odnalezienia jakieś 5 km na północny wschód od Kudowy-Zdroju, pod granicą z Czechami. Obszar o powierzchni ok. 22 hektarów podlega ścisłej ochronie, a jego wyjątkową wartością są niezwykłe formy skalne.

Głazy cechują się różnym poziomem odporności, dzięki czemu przybierają fantastyczne formy. W Błędnych Skałach, uformowane przez tysiąclecia wodnej i wietrznej erozji piaskowce ciosowe tworzą prawdziwy labirynt. Być może gdyby nie oznakowana ścieżka, nie byłoby wielkim wyczynem zagubienie się pomiędzy „Kurzą Stopką”, „Dwunożnym Grzybem”, „Stołowym Okrętem” i wieloma innymi głazami. Warto pamiętać, że w niektórych miejscach ścieżki, szczeliny między kamieniami są bardzo wąskie – nawet mniej niż pół metra.

Skały mierzą od 5 do 11 metrów, co pozwoliło na wyznaczenie tarasu widokowego na szczycie „Skalnej Czaszy”. Przy sprzyjającej pogodzie, można dostrzec nawet Śnieżkę – oddalony o około 50 kilometrów najwyższy szczyt w Karkonoszach.

Według jednej z legend labirynt Błędnych Skał stworzył Liczyrzepa. Rozgniewany pan gór rzucił klątwę na wieśniaków odprawiających mszę świętą, którzy nawróceni na chrześcijaństwo przestali oddawać mu cześć. Przeklęci ludzie długo jeszcze błąkali się wśród dziwacznych głazów, zanim umarli w męczarniach z głodu.

Krajobraz Błędnych Skał wykorzystali filmowcy, kręcąc adaptację słynnej powieści C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian”.

Mini przewodnik

Niezwykły zakątek w Górach Stołowych, wyróżniający się nie tylko fantastycznymi formami skalnymi. Nie dość, że “Dwunożny Grzyb”, Kurza Stopka”, “Stołowy Okręt” i inne głazy wyglądają wspaniale, to jeszcze utworzyły naturalny labirynt skalny. Błędne Skały podlegają ścisłej ochronie na obszarze 22 ha. Warto wejść na punkt widokowy na wierzchołku “Skalnej Czaszy”.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja