Góra Borówkowa

  • Adres Wrzosówka / Javornik
    57-540 Lądek-Zdrój
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeden z najwyższych szczytów Gór Złotych w Sudetach Wschodnich (900 m n.p.m.),położony nad granicą polsko-czeską. Jak wskazuje sama nazwa, w okolicy góry turyści mogą liczyć na wielką obfitość czarnej borówki.

Równie interesującą atrakcją dla wędrowców przybywających z Lądka i innych okolicznych miejscowości będzie wieża widokowa. Kamienno-drewniano-stalowy cylinder ma ponad 25 metrów wysokości. Z tarasu rozpościerają się niepowtarzalne panoramy na Ziemię Kłodzką, Opolszczyznę czy Pogórze Sudeckie. Konstrukcję zbudowali Czesi w 2006 roku. Pierwsza wieże stała tutaj już w latach ‘70 XIX stulecia. Co ciekawe, Góra Borówkowa odegrała małą rólkę w upadku ZSRR - w sierpniu 1987 r. doszło tu istotnego do spotkania działaczy opozycyjnych z Polski i Czechosłowacji. Brali w nim udział m.in. Jacek Kuroń, Zbigniew Bujak czy Vaclav Havel.

Z centrum Lądka-Zdroju na wierzchołek Góry Borówkowej prowadzi przyjemna trasa turystyczna. Ma nieco ponad 8 kilometrów, spacer w jedną stronę zajmuje jakieś 3 godziny. Początkowo wiedzie żółtym szlakiem, a mniej więcej w połowie drogi - na Przełęczy Lądeckiej - trzeba skręcić w zieloną odnogę. Wyprawę umilają niezwykłe widoki na uzdrowisko i Masyw Śnieżnika.

Mini przewodnik

Przygraniczny szczyt (900 metrów n.p.m.) w Górach Złotych, słynny z powodu wielkiego urodzaju czarnych borówek oraz przełomowego spotkania polskich i czechosłowackich opozycjonistów z 1987 roku. Największą atrakcją turystyczną okaże się zapewne wieża widokowa. 25 metrów wysokości i unikalne widoki na Ziemię Kłodzką, Opolszczyznę oraz Pogórze Sudeckie.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja