Góry Złote

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Bogata w złoża i rudy minerałów część Sudetów Wschodnich. Po wiekach rozwijania przemysłu wydobywczego, teraz dary Ziemi wykorzystuje się intensywnie przede wszystkim w celach przyrodoleczniczych. O uzdrowiskach w Lądku-Zdroju z 7 źródłami leczniczej wody słyszał już niemal każdy. Działalność człowieka nie zniszczyła przy tym wszystkich naturalnych walorów przyrodniczych regionu.

Góry Złote (CZ Rychlebské hory) rozciągają się na ok. 55 km Ziemi Kłodzkiej i Moraw. Przełęcz Różaniec rozdziela pasmo na dwie części – północno-zachodnią i wyższą południowo-wschodnią. Warto przy tym pamiętać, że taką długość górskiego łańcucha podają przede wszystkim te źródła, które Góry Bialskie traktują jako część Gór Złotych. W takim wypadku, najwyższym szczytem będzie Smrek (1125 m n.p.m.). Gdyby oddzielać te pasma, najwyżej w Górach Złotych położony jest wierzchołek Kowadła (989 m n.p.m.).

Rozbudowana sieć szlaków turystycznych czyni z Gór Złotych świetny teren na piesze i rowerowe wyprawy. Oprócz najwyższych gór, warto wybrać się na Czartowiec (944 m),Borówkową (900 m - jak wskazuje nazwa rosną wokół niej pyszne jagody, w tym czarne borówki) czy też Jawornik Wielki (870 m). Właściwie z każdego szczytu można podziwiać rozległą panoramę okolicy.

Narciarze alpejscy będą musieli zadowolić się stacją narciarską w Lądku, przeznaczoną głównie dla początkujących. Liczne skałki gnejsowe o stromych lub niemal całkowicie pionowych ścianach, wysokie nawet na 40 metrów, stanowią atrakcyjne lokalizacje do uprawiania wspinaczki. Należy tu wyróżnić skałki na Trojaku (766 m). Kolejnymi wartymi polecenia celami wycieczek w Górach Złotych są ruiny Zamku Karpień oraz Jaskinia Radochowska.

Północne części pasma charakteryzują się skomplikowanymi tworami skalnymi na zboczach, dodatkowo wzbogaconymi przez kruszce. Kopaliny wydobywano w tym rejonie już w średniowieczu – przede wszystkim złoto oraz arsen. Zróżnicowana budowa geologiczna sprzyjała tworzeniu osad i ośrodków górniczo-hutniczych. Największy powstał w Złotym Stoku, gdzie dziś funkcjonuje Muzeum Kopalnia Złota. Co jakiś czas można usłyszeć powracające pogłoski o zamiarach wznowienia wydobycia kruszcu. Pracy nie wznowią raczej okoliczne kamieniołomy: marmurów i łupków metamorficznych (oba Złoty Stok),bazaltów (Lądek-Zdrój) i granodiorytu (Mąkolno, Chwalisław). Jedyny wciąż funkcjonujący kamieniołom po polskiej stronie Gór Złotych, wydobywający bazalty, działa w Lutyni.

W XIX wieku w lasach Gór Złotych – w przeciwieństwie do Bialskich – prowadzono gospodarkę rabunkową. Masowe wycinki drzew liściastych i zastępowanie ich szybko rosnącymi świerkami znacząco zubożyło zróżnicowanie roślinności. O dawnym bogactwie fauny w okolicy w jakiejś części przypomina arboretum w Lądku-Zdroju, z pokaźną kolekcją drzew i krzewów.

Góry Złote, ze względu na wyjątkowe zróżnicowanie tematyczne potencjalnych atrakcji, są interesującym celem wycieczek. Każdy – od osób ceniących ruch i sport, przez poszukiwaczy ciekawostek i informacji po wakacyjnych leniuszków, dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów – powinien znaleźć coś odpowiadającego jego preferencjom spędzania wolnego czasu.

Mini przewodnik

Pasmo o długości ok. 55 km w Sudetach Wschodnich. Góry Złote, położone pomiędzy historycznymi krainami - Morawami i Ziemią Kłodzką - słyną z niebywale bogatych i zróżnicowanych zasobów metali oraz cennych minerałów - dziś wykorzystywanych w przyrodolecznictwie. Przez lata w tutejszych kopalniach i lasach prowadzono dewastującą przyrodę gospodarkę rabunkową.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja