Sanktuarium Maria Śnieżna

Późnobarokowa świątynia, wybudowana w 1781 roku na południowej grani Iglicznej (845 m n.p.m.). Kościółek wybudowano na miejscu, gdzie doszło do co najmniej kilkunastu komisyjnie potwierdzonych uzdrowień – m.in. przywrócenia wzroku chłopcu który wpadł do dołu z wapnem czy odzyskania pełnej sprawności ręki zmiażdżonej przez młyńskie tryby. Sprawczynią tych cudów ma być figurka Maryi, nazywana „Maria Śnieżna – Przyczyna Naszej Radości”. Takie miano nadał jej Jan Paweł II w trakcie uroczystej koronacji w czerwcu 1983 r.

To niewielka (39 cm), wykonana w lipowym drewnie rzeźba odzianej w niebieską suknię z bogatymi motywami kwiatowymi Matki Boskiej. W prawej ręce podtrzymuje okrytego czerwienią Jezusa, podstawę tworzą trzy anielskie głowy. Figurka trafiła pod Igliczną w połowie XVIII wieku. Mieszkaniec pobliskiego Wilkanowa, Krzysztof Veit, przyniósł ją ze sobą z pielgrzymki do austriackiego Mariazell. Figura z Iglicznej to kopia czczonego tam maryjnego wizerunku.

Pierwotnie figurka była umieszczona w drzewie, potem w drewnianej kaplicy. Przyciągani kolejnymi cudami pielgrzymi potrzebowali większej świątyni, dlatego wybudowano murowany kościół. Prace, pod nadzorem miejscowych fachowców, prowadzili sami pątnicy. W 1784 roku zakończono budowę wieży, a w 1821 konstrukcję powiększono o krużganki.

Większość współczesnych elementów wystroju wnętrz pochodzi z przełomu XIX i XX stulecia, z monachijskiej pracowni artystycznej Mayera. Cudowna figurka stoi w gablocie na środku bogato zdobionego ołtarza głównego. Pięknem i kunsztem wykonania zachwycają również witraże, rzeźby oraz freski.

Na terenie Sanktuarium Maria Śnieżna mieści się małe muzeum, z całoroczną szopką oraz eksponatami przedstawiającymi niezwykłe dzieje tego miejsca. Do dyspozycji turystów są również sklepik z pamiątkami (wewn. siedziby parafii) oraz Sala Pielgrzyma oferująca strawę i napoje.

Od kościółka na sam wierzchołek Iglicznej prowadzi droga krzyżowa. Do Sanktuarium Maria Śnieżna można dojechać samochodem, drogą od Marianówek i Szklar. Okresowo obowiązuje na niej ruch wahadłowy (kierunek zmieniany co ok. 15 min.) Parking leży ok. 400 m od świątyni. Z myślą o niepełnosprawnych przygotowano 4 „koperty” pod samym sanktuarium.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz