Schronisko PTTK na Śnieżniku

Główna baza dla wędrowców w Masywie Śnieżnika, położona na wysokości 1213 metrów n.p.m. Zbiega się tutaj w sumie 7 nitek różnych szlaków, odchodzących właściwie we wszystkich kierunkach: m.in. do Jaskini Niedźwiedziej, Kletna i Stronia Śląskiego, Międzygórza, na Igliczną i do Długopola, do Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na Czarną Górę, do Czech, do Międzylesia… Punkt wypadowy znakomity, i to na wiele dni.

Pierwsza gospoda turystyczna na Hali Śnieżnickiej powstała prawdopodobnie w 1806 roku. Ze względu na narodowość pierwszego gospodarza, turyści zaczęli nazywać ją “Szwajcarką”. Wraz z rosnącą popularnością tego zakątka Sudetów, schronisko przechodziło kolejne rozbudowy.

Schronisku na Śnieżniku patronuje Zbigniew Fastnacht - wyjątkowo zasłużony dla placówki, dzięki niemu w latach ‘80 XX wieku udało się przeprowadzić gruntowną modernizację obiektu noclegowego. Lecz… prace nie objęły pełnej elektryfikacji - w 1986 r. postawiono dwa wiatraki z prądnicami, a po jakimś czasie zbudowano małą elektrownię wodną, specjalnie na potrzeby schroniska.

Aktualnie dostępny jest nie tylko prąd, ale także internet Wi-Fi. Do tego również restauracyjka specjalizująca się w kuchni staropolskiej oraz śląskiej (serwująca też piwo z zaprzyjaźnionego brumovskiego browaru), wypożyczalnia zimowego sprzętu turystycznego oraz całoroczny basen na świeżym powietrzu. Schronisko na Śnieżniku może przyjąć do 58 gości jednocześnie.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz